Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 22:29

Salvamont Argeș: Lasă în urmă doar urme de pași! Muntele nu e groapă de gunoi

Muntele este un loc al liniștii, al libertății și al respectului față de natură. Din păcate, tot mai des, frumusețea lui este umbrită de nepăsarea celor care uită că fiecare pas lăsat în urmă înseamnă și o responsabilitate. Ceea ce unii abandonează, alții sunt nevoiți să care în spate, la propriu.


„Lasă muntele așa cum l-ai găsit sau mai curat.


Zilele trecute, colegii noștri de la formația Câmpulung, Eugen Pepu, Bogdan Țoni și aspirantul Octavian Lucaciuc, au verificat traseul Voina-Refugiul Iezer. Au rămas peste noapte la refugiu pentru că acesta a fost găsit plin de gunoaie: ambalaje, resturi de mâncare, sticle și alte resturi pe care au fost nevoiți să le coboare, atenție, cu spatele, în rucsaci. Nu există mașină de salubrizare care să urce până la Refugiul Iezer să ridice gunoaiele lăsate de dumneavoastră.


Refugiile NU sunt tomberoane. Ele există pentru siguranță și adăpost, nu pentru a strânge nepăsarea noastră. Situația este îngrijorătoare pentru că nu este prima dată când găsim Refugiile pline de gunoaie sau devastate. Aceste acte ale unora afectează grav mediul montan, siguranța turiștilor care vin după ei să se odihnească în refugii, ba chiar scopul pentru care aceste refugii există.


Câteva reguli de respectat: Ce aduci cu tine, iei înapoi; Nu abandona deșeuri, nici măcar biodegradabile; Respectă natura, salvamontiștii și următorii turiști; Un gest mic de responsabilitate = un munte curat.


Vă rugăm ca în toate activitățile pe care le desfășurați să manifestați grijă față de toate amenajările întâlnite! Muntele nu ne aparține. Suntem doar oaspeți”, a transmis Salvamont Argeș.

Pin It