Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 22:28

Creativitate și responsabilitate ecologică, la Școala Gimnazială Albeștii de Argeș

Școala Gimnazială Albeștii de Argeș este înscrisă în proiectul ECOTIC – Școala Ecoterienilor, iar elevii au demonstrat că grija pentru mediu poate merge mână în mână cu imaginația și lucrul în echipă.
Un grup de elevi de clasa a V-a a pus în practică activitatea „Arta deșeurilor”, realizând trofee pentru „Eroul Mediului” din unitatea de învățământ, folosind exclusiv materiale reciclate din propria casă: carton, plastic, sticlă, metal.


Pe parcursul unei săptămâni, elevii au lucrat individual sau în echipe, au creat, au colaborat și apoi și-au prezentat creațiile, explicând semnificația fiecărui trofeu și provocările întâmpinate. Activitatea a fost un excelent prilej de reflecție asupra reciclării, reutilizării și responsabilității față de mediul înconjurător.


„Felicitări elevilor pentru implicare și creativitate Împreună formăm viitori eroi ai mediului”, au transmis cadrele didactice.

 

Pin It