Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 07:50

Omul care aprinde din nou lumina în case stinse: Povestea lui Ionică Bostan

#Când pereții cad, el ridică speranțe. Când focul mistuie, el aduce căldură. Un om obișnuit, cu o inimă neobișnuită...
Într-o lume în care prea des trecem grăbiți pe lângă necazul altora, există oameni care își transformă propriile răni în putere pentru a-i salva pe alții. Unul dintre ei este Ionică Bostan, arefeanul care și-a făcut din faptele bune o profesie a sufletului.

Lui i-a ars casa cândva. Iar din cenușa acelei dureri s-a născut un om care refuză cu încăpățânare să lase alți oameni singuri în fața nenorocirii.

„Când mi-a ars casa, am văzut ce înseamnă să nu ai nimic. Atunci am promis că niciun copil nu trebuie să adoarmă tremurând de frig, niciun părinte nu trebuie să plângă fără nicio mână întinsă spre el. Și m-am ținut de promisiune”, spune Ionică, cu voce calmă, dar tăioasă ca o hotărâre definitivă.

La Gheorghe și Monica, sărăcia intră pe ușă înaintea frigului

Cel mai nou caz în care este implicat arefeanul se află în comuna Unghieni, județul Argeș. Acolo trăiesc Gheorghe și Monica, împreună cu cei trei copii ai lor, de 11, 13 și 14 ani, fiecare cu probleme de sănătate, unii diagnosticați cu autism.

Casa e prăbușită, mâncarea puțină, iar lemnele de foc… inexistente.

„Iarna nu mă sperie. Lipsa pentru copiii mei mă sperie”, spune Monica, privindu-și mâinile muncite. „Nu vreau lux, vreau doar ca ai mei să nu înghețe și să nu se culce flămânzi”, adaugă femeia.

Ionică a ajuns acolo cu ceva alimente și promisiunea că nu îi va lăsa singuri.

„Sunt familii care trăiesc în întuneric, dar nu din lipsă de curent. Ci din lipsa oamenilor. Eu încerc să aprind câte o lumină mică în fiecare casă”, explică el.

Așadar, oamenii cu suflet pot întinde o mână de ajutor acestei familii greu încercate. Puteți dona alimente, produse de igienă, dar mai ales lemne.

Acoperișuri căzute, dar oameni ridicați, la Brăduleț

În comuna Brăduleț, o altă casă arsă stă dovadă că viața poate întoarce spatele oricui, oricând.

Acolo s-au mobilizat vecini, verișori, Primăria, Adina Duminică, Mariana Țugulan, Maria Perșinariu, geta Neagoe, Gina Țucmeanu, Ilona Sandu și alții. Dar Ionică Bostan a dus lupta până la capăt. Nu a venit doar cu materiale și lemn. A venit cu brațele lui, cu timpul lui, cu oameni strânși în jurul lui.

„Eu nu donez numai cu portofelul. Donez cu inima și cu munca mea.

O casă nu se ridică doar cu bani, se ridică și cu oameni.”

Vecinii confirmă. „Dacă nu era Ionică, acoperișul era și azi o amintire. A muncit cot la cot cu noi, nu a stat nicio secundă deoparte”, ne-a povestit spune un localnic, încă emoționat.

Cazul Mușătești – o fereastră nouă spre viitor

Un alt caz este cel al Corinei, mamă a unui copil cu autism, din comuna Mușătești. Acolo au pus mână de la mână primarul, vecinii, Cristian Anghel, sora și familia.

S-au montat termopane, se construiește o sobă, se amenajează o cameră în care să poată petrece sărbătorile în liniște.

„Sunt zile în care simți că nu mai poți. Și fix în acele zile apare un om care îți spune: „Hai, că putem împreună”. Așa a fost cu Ionică”, povestește Corina, cu lacrimi în ochi.

Ionică doar clatină din cap și spune simplu: „Eu nu ajut pentru mulțumiri. Ajut pentru că pot. Și pentru că într-o zi, poate copiii ăștia vor ajuta pe alții. Atunci am câștigat toți.”

Asociația lui Ionică – unde fiecare donație se transformă în viață

Ionică Bostan are acum o asociație prin care sprijină familii aflate în situații critice. Nu cere mult. Cere doar solidaritate. „Dacă ar dona fiecare câte 5 lei, am repara o casă într-o săptămână. Sunt mulți care au nevoie, dar mai mulți suntem noi, cei care putem ajuta.”

Și oamenii loviți de necaz îi sunt martori. „El nu vine cu vorbe, vine cu soluții. Vine cu camionul, cu lemne, cu materiale, cu mâncare… cu tot. E un om rar”.

DONAȚII SE POT FACE AICI:

ASOCIAȚIA "INIMA VÂRSTELOR"

CONT: RO75RNCB0024121485290003

CONTACT: 0747838867

Un apel pentru Argeș: „Nu lăsați frigul să câștige!”

În pragul sărbătorilor, când noi aprindem bradul, alte familii nu pot aprinde nici măcar soba.

Există oameni care tremură, nu de emoție, ci de frig.

Există copii care nu cer jucării, ci o cameră caldă și o farfurie plină.

Există părinți care se roagă nu pentru daruri, ci pentru o zi fără lacrimi. Iar între ei și deznădejde se află un om: Ionică Bostan.

Dar el nu poate lupta singur. Dacă fiecare dintre noi aprinde o lumânare, împreună facem zi din întuneric Ionică nu își asumă merite. Spune mereu că oamenii sunt cei care fac minuni.

Dar uneori, minunile au nevoie de un început. De o scânteie. De un om care crede.

Dacă simți că poți contribui – chiar și cu puțin – atunci poate chiar tu ești acea scânteie.

Donează, ajută, implică-te.

Pentru că binele nu vine doar din Cer – îl putem face și noi!

Pin It