Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 14 august 2026 12:44

Cântec, joc şi multă voie bună de ziua Comunei Domnești

Cântec, joc și voia bună sunt cuvintele care descriu cel mai bine evenimentul de ieri.


Duminică, 27 iulie a.c., începând cu ora 14.00, pe o vreme caniculară, locuitorii comunei aflate la răscruce de drumuri s-au adunat cu mic, cu mare, pentru a sărbători cea de-a douăsprezecea oară ziua localității. Organizată de Primăria și Consiliul Local Domnești, sărbătoarea a făcut uitată ploaia care marca mai mereu ultimele ediții, fiind răcorită cu un program artistic plin de tinerețe și bună dispoziție.


Aşa cum ne-au obişnuit, reprezentanții administrației locale i-au aşteptat cu braţele deschise nu numai pe fiii satului, cât şi pe toţi cei care sunt cu inimile alături de oamenii acestor minunate locuri încărcate de istorie din comuna argeșeană. Programul manifestărilor a fost unul generos, care a cuprins atât decernări de premii, prin care cei merituoşi, ce se bucură de respectul consătenilor sunt răsplătiţi simbolic cu diplome, flori şi cu sume de bani, dar şi cu interesante momente artistice, care au făcut şi mai plăcută petrecerea câmpenească de la Teatrul de Vară din vecinătatea bazei sportive. Au primit diplome 13 cupluri care au împlinit 50 ani de căsnicie exemplară pentru generaţiile mai tinere. Unul dintre cele mai interesante momente a fost, cu siguranţă, premierea celui mai vârstnic locuitor, tanti Elena Gh. Șuța, la aniversarea venerabilei vârste de 100 de ani.

 

“Cât despre esența acestui eveniment, sunt de părere că este unul de tradiţie, chiar dacă a fost întrerupt patru ani la rând în perioada predecesorului meu. L-am reluat ca pe un semn de respect pentru toţi locuitorii din comuna Domnești. Sunt un om care promovează cultura și tradițiile și consider că trebuie să ducem mai departe aceste moșteniri. În fond, asta este menirea noastră: să promovăm tineretul, dezvoltarea lui artistică (astăzi veți vedea atâția tineri artiști pe scenă!), să păstrăm tradițiile și să nu uităm trecutul. Sărbătoarea este a voastră, sunteți parte din ea, iar noi, autorităţile locale, încercam să facem tot ceea ce depinde de noi să venim în întâmpinarea dorinţelor locuitorilor comunei”, declara șeful executivului local înainte de începerea festivităților.

Programul artistic a fost prezentat de minunata Ioana Anton, iar aparițiile pe scenă au fost împărțite în două etape: prima, cea în care primarul Ion Doru Smădu
a ținut discursul de deschidere.

“La mulți ani, domnișani! La mulți ani, Domnești! Cu această ocazie specială, invit cu respect să urce pe scenă doamna președintă Alina Gorghiu, alături de colegii mei primari din zonă. Aș dori să vă reamintesc un lucru important, pentru a încheia orice discuții sau neclarități apărute în trecut sau care ar putea apărea în jurul acestui eveniment: de patru ani, de când organizăm Ziua Comunei, niciun leu nu a fost cheltuit din bugetul local. Toate fondurile necesare au fost obținute exclusiv prin sponsorizări, datorită implicării mele și a echipei mele.
Din păcate, patru dintre cei unsprezece consilieri locali au votat împotriva organizării acestui eveniment, deși știau foarte bine că nu se afectează bugetul comunei în niciun fel. Comunitatea noastră este ca o familie, iar eu cred că astfel de momente de bucurie ne unesc și ne întăresc. Vreau să mulțumesc din suflet sponsorilor care au făcut posibilă această sărbătoare. Să adunăm tot ce e bun și frumos, iar ce e rău să lăsăm în urmă – cele bune să se adune, cele rele să se spele!, invitând, totodată, lângă el, autoritățile care au răspuns invitației de a sărbători împreună. Iar aici îi menționăm pe Alina Ghorghiu- președinte al PNL Argeș și cetățean de onoare al comunei, subprefectul Dragoș Predescu, directori de instituții și primari argeșeni.

“La mulți ani, comuna Domnești! Revin de fiecare dată aici cu mare bucurie. Nu o fac pentru că sunteți primar, nici pentru că sunteți prietenul meu, ci pentru că sunteți sufletul unei comunități frumoase și unite. În drum spre dumneavoastră, m-am oprit câteva minute la Robaia, într-un moment de reflecție. Mi-am dat seama că puterea unei comunități stă în unitatea oamenilor săi, fie că sunt tineri, vârstnici, oameni care au reușit în viață sau persoane care trec prin dificultăți. Când suntem solidari, chiar și în vremuri grele, viitorul poate suna bine.
Vă mulțumesc din suflet pentru timpul și primirea călduroasă pe care mi le oferiți de fiecare dată. Am fost prezentă cu bucurie la inaugurarea școlii, a Căminului Cultural, la biserică, dar și la Ziua Comunei și am făcut toate acestea cu mult înainte să am onoarea de a deveni cetățean de onoare al Domneștiului.
O fac pentru că sunt argeșeancă și pentru că îmi doresc ca tradiția și progresul să meargă mână în mână. Iar comuna Domnești este un exemplu clar în acest sens, emblematică atât pentru județul Argeș, cât și pentru România.

Îi felicit pe colegii din Consiliul Local pentru înțelepciunea de a organiza acest eveniment prin sponsorizări, un gest remarcabil, mai ales într-o perioadă în care fiecare resursă contează. Felicitări și domnului primar, pentru că numărul proiectelor realizate spune totul despre implicare și dedicare. Le mulțumesc și colegilor mei primari pentru spiritul de echipă și unitate, și vă doresc tuturor multă sănătate, o vară suportabilă și să ne revedem cu bine! La mulți ani, Domnești!”, a transmis cu emoție Alina Ghorghiu.

Cea de-a doua parte a fost dedicată regalului folcloric. Astfel, rând pe rând au urcat pe scenă artiști valoroși din județ și din țară: Claudia Ghițulescu, Ilie Dură, Nicușor Iordan, Alin Gabriel, Angelica Stănescu, Iuliana Călin, Flavius Dumitrescu, Corina Turcu, Lucia Baciu, Ansamblul “Ciobănașul” de la Corbi, Ansamblul “Cununa Domneștiului” și capul de afiș Niculina Stoican, acompaniați de Taraf Tradițional.

Apreciate cu multe aplauze, semn că invitații au fost pe gustul cetățenilor, momentele artistice au făcut și mai plăcută petrecerea câmpenească de la Teatrul de Vară.

Sigur că nici de această dată bunul mers nu ar fi fost posibil fără prezența și implicarea neobositelor Angela Hiru și bibliotecarei Georgeta Bucurel, care alături de viceprimarul Luminița Florea au robotit ca niște furnicuțe pentru bunul mers al sărbătorii. E drept că era nevoie și de o mână bărbătească, în ajutor sărindu-le câțiva consilieri locali, dar și consilierul juridic Gabi Crăciun. Iată ce ne declara contabila Hiru imediat după ce a schimbat șorțul cu ținuta de scenă: “Sunt fericită că am reuşit şi în acest an să oferim câteva ore de relaxare şi bucurie pentru toţi locuitorii comunei noastre. Sărbătoarea este una a lor, iar noi, autorităţile locale, încercăm să facem tot ceea ce depinde de noi să venim în întâmpinarea dorinţelor locuitorilor comunei. Această manifestare a fost dedicată tuturor domnișanilor, cărora le doresc linişte şi bunăstare”.

Şi, iarăşi, ca o paranteză şi totodată ca o constatare personală, am simţit acea legătură specială creată între primar, colegii din primărie şi locuitorii comunei, acea legătură în virtutea căreia conducătorii sunt iubiţi şi urmaţi în toate acţiunile lor.


Înainte de așteptatul foc de artificii, edilul-șef ne-a menționat că:


“Se cuvine să aducem mulțumiri tuturor celor prezenți la sărbătoarea comunei noastre. Mulțumim, deci, distinșilor invitați, oficialități naționale, județene și locale, artiștilor și organizatorilor evenimentului, agenților economici care au răspuns prompt invitației noastre, făcând posibil să reușim și această ediție cu aport zero lei din partea primăriei. În condițiile în care costurile sunt reprezentative, artiști renumiți, mici şi bere la discreţie pentru toţi cei care au participat la eveniment, fiind oferiţi cu generozitate de către sponsorii manifestării. Lor le aduc și pe această cale mulțumiri și îi felicit în mod deosebit pentru asigurarea cu cele necesare tuturor participanților. Vă mulțumesc și dumneavoastră, dragi domnișani, că ne-am adunat în număr atât de mare, să ne bucurăm și să sărbătorim împreună. Să dea Domnul să ne adunăm și în anii ce vor veni. La Multi Ani, Domnești și Doamne Ajută!”.
În concluzie, a fost o manifestare reuşită, pentru care primarul și toţi organizatorii merită toate felicitările. Bineînţeles, şi un călduros „La mulţi ani!” tuturor locuitorilor din Domnești, de Ziua Comunei lor.

Pin It