Săracii parlamentari...
Prefăcătoria unora care au profitat de naivitatea alegătorilor pentru a ajunge să ocupe timp de patru ani un fotoliu de ales al neamului şi setea lor de îmbogăţire prin orice mijloc, nu mai este un secret pentru cei care încă îşi mai permit luxul de a gândi în România zilelor noastre. Unde credeţi că-şi petrec vacanţele unii dintre aleşii neamului? Potrivit unor posturi de televiziune cu răspândire naţională, cei care-şi ţin rangul sus au ales destinaţii exotice. Astfel, Vasilica Miron, care a ajuns cunoscută nu pentru cine ştie ce fapte de vitejie prin Parlamentul României, ci pentru că a scandalizat o lume când a căutat să înduioşeze, afirmând că indemnizaţia parlamentară lunară nu i-ar ajunge - în mod normal - nici pentru coafor, îi mulţumeşte soţului şi familiei din Indonezia, pentru vacanţa petrecută în Extremul Orient, prin mările sudului, pe unde bântuia cândva Sandokan, cel supranumit "Tigrul Malaieziei". Tudor Ciuhodaru se află şi dumnealui prin Asia de Sud-Est, în Vietnam, tot în postură de turist, iar controvesratul Edmond Tălmăceanu, care a intrat în atenţia marelui public după ce a încercat să dovedească la un post de televiziune că ar fi o reîncarnare balcanică a lui Michael Jackson, ajuns în capitala Franţei, Paris, pe unde-şi făcea cumpărăturile la începutul iernii trecute Elena Udrea şi Alina Bica.
S-ar zice că preşedintele Klaus Iohannis "a avut ghinion" de astă dată, alegând să-şi petreacă vacanţa de vară la Neptun, ca şi predecesorul Traian Băsescu ori ca Nicolae Ceauşescu - în vremurile sale de glorie. "Trai, neneacă, pe banii contribuabililor!" - vorba lui nenea Iancu Caragiale...
