Obiectiv în care CNADNR investeşte 3 milioane lei!
Primarul municipiului Curtea de Argeş, Nicolae Diaconu, a pierdut un pariu care, însă, nu-l va băga în faliment. După o întâlnire a unor parlamentari şi oficiali guvernamentali de acum câtva timp, desfăşurată undeva în nordul Văii Argeşului, unde fusese invitat, dar nu ajunsese, şi-a motivat absenţa afirmând că nu avea timp de chefuri şi şuşanele. Mai mult chiar, a declarat că pariază pe un suc că nu se va investi un leuţ pentru a păstra deschis o perioadă mai lungă din an cel mai frumos drum alpin din lume - potrivit caracterizărilor celor de la Top Gear. Recent, CNADNR-ul l-a făcut să piardă pariul, dar fără a-l lăsa fără bani de îngheţată. Asta după ce a anunţat că va investi 3,7 milioane lei pentru un Studiu de Fezabilitate prin care să se ofere soluţii tehnice pentru păstrarea Transfăgărăşanului deschis tot timpul anului, nu numai de la 1 iunie până la 31 octombrie, cum este în prezent. Lucrările care vor fi demarate în urma identificării soluţiilor tehnice vizează reabilitarea şi modernizarea DN 7C şi a porţiunii din Transfăgărăşan de la km 10+00 (Piscu Negru) până la 130+800 (Bâlea Cascadă). Licitaţia publică pentru selectarea firmei care va executa SF-ul a fost lansată, iar termenul limită pentru depunerea ofertelor în plic este data de 16 septembrie, ora 10.00, urmând ca acestea să fie deschise două ore mai târziu. CNADNR va încheia un contract cu firma selectată, care va avea durata de 12 luni, pantru ca în primele 6 luni să elaboteze expertiza tehnică şi studiul, după care în timpul rămas să asigure asistenţa tehnică beneficiarului la implementarea soluţiilor identificate pentru realizarea obiectivului.
