Sector nou de lactate în Piaţa Centrală!
Imaginea comercianţilor care îşi vând produsele lactate pe marginea străzilor în jurul pieţelor din municipiu nu este o noutate pentru argeşeni. Chiar o normalitate, dacă ne raportăm la faptul că oamenii care îşi vindeau astfel produsele aveau succes în rândul cumpărătorilor. Numai că o astfel de metodă încalcă şi minimele norme de igienă. În paginile ziarului nostru au fost prezentate de multe ori fotografii în care apăreau câini maidanezi, care stăteau chiar lângă laptele sau brânza ce se vindea direct de pe trotuar. Soluţia pentru a-i atrage pe producătorii agricoli din zonă să-şi vândă produsele într-un spaţiu curat era un nou sector de lactate, care chiar a fost amenajat în Piaţa Centrală. Zilele trecute au fost finalizate lucrările şi de-acum înainte, producătorii pot să-şi închirieze câte un stand de unde să-şi comercializeze produsele tradiţionale în mod civilizat şi conform cu normele de igienă.
"Spaţiul a fost amenajat pentru a asigura cerinţele de spaţii comerciale ale producătorilor de lactate", a declarat Marin Florea, directorul SPPTO. "A fost amplasat în Piaţa Centrală şi va funcţiona pe perioada verii doar trei zile pe săptămână, respectiv joia, sâmbăta şi duminica, până la ora 12.00. Aşa cum este obiceiul în pieţele din Curtea de Argeş, unde peste 70% dintre comercianţi sunt producători agricoli, şi în sectorul de lactate vor vinde doar cei care au autorizaţiile sanitar-veterinare", a mai precizat Marian Florea.
