Problemele de mediu din comuna Albeşti - premiate la Fălticeni


Dragoş Stancu, Cătălina Ţăruş şi Denisa Conea au fost premiaţi la etapa naţională a "Sesiunii de comunicări ştiintifice", care s-a desfăşurat săptămâna trecută. Concursul s-a desfăşurat pe trei secţiuni: geografie umană, geografia mediului şi geografie fizică, în perioada 19-24 iulie, la Fălticeni, în judeţul Suceava. Elevii Colegiului Naţional "Vlaicu Vodă" - Dragoş Stancu şi Cătălina Ţăruş - s-au clasat pe locul al III-lea la secţiunea Geografie fizică, prezentând lucrarea "Observaţii asupra reliefului din Depresiunea Curtea de Argeş, Bazinul Valea Doamnei", iar Denisa Conea a obţinut premiul special la secţiunea Geografia mediului, cu lucrarea "Problemele de mediu din comuna Albeşti".
"Au muncit mult, au fost în teren şi pot spune că sunt mulţumit de ei şi încântat de efortul lor, de dorinţa de implicare de care au dat dovadă", ne-a spus profesorul coordonator Nicolae Lazăr. Adolescenţii au avut de realizat un referat care a fost analizat de membrii comisiei naţionale de geografie, formată din profesori din învăţământul liceal şi universitar din toată ţara. Subiectul ales a fost prezentat în 10-15 minute pe baza unui power-point. Premiile I, II şi III au constat în medalii, diplome, cărţi şi bani, iar menţiunile şi premiile speciale, în diplome şi cărţi. Fiecare secţiune a avut între 35 şi 40 participanţi din toate judeţele ţării. "A fost o experienţă unică, am avut ocazia să-mi fac noi prieteni, am interacţionat cu profesorii în diverse activităţi şi am vizitat punctele de atracţie din zonă", ne-a mărturisit Dragoş.
