Liceul Auto şi Şcoala "Sf. Ap. Andrei" beneficiază de finanţare
Anul acesta s-au alocat zeci de miliarde pe două proiecte pe care directorul Liceului Auto, Ioan Călinescu, îi investeşte pentru reabilitarea liceului la standarde europene - partea de atelier, dar şi a şcolii de la Capul Dealului. Termenul limită pentru finalizarea celor două proiecte este 30 decembrie 2015. În prezent s-a făcut licitaţia, urmând să se desemneze cine este câştigătorul. Pentru şcoala de la Noapteş, proiectul prevede renovarea clădirii şi dotarea cu imprimante şi calculatoare - a declarat Ioan Călinescu, directorul Liceului Tehnologic Auto.
Pentru cel de-al doilea proiect "Consolidarea şi reabilitarea Şcolii cu clasele I-VIII nr. 3 Sf. Apostol Andrei, corp B" şi a "Şcolii I-IV Noapteş", aparţinătoare a Şcolii cu clasele I-VIII nr. 3 "Sf. Ap. Andrei", din municipiul Curtea de Argeş, s-au alocat fonduri în valoare de 4.309.574,88 lei. "De asemenea, prima clădire a şcolii Sf. Ap. Andrei va fi renovată şi va fi dotată cu aparatură electronică şi calculatoare. În cadrul aceluiaşi proiect este prevăzută şi modernizarea atelierelor pentru instruirea în meserie de la Liceul Auto şi amenajarea unui service nou. Noi ne-am axat foarte mult pe învăţământul profesional şi baza este practica din ateliere, astfel încât atunci când elevii devin absolvenţi de studii liceale, să fie capabili să-şi câştige singuri existenţa. Acum urmează etapa depunerii solicitării pentru desemnarea constructorului în urma licitaţiei. Aş vrea să terminăm mai repede lucrările, să nu afecteze în vreun fel activitatea şcolară a elevilor şi m-aş bucura ca începutul anului viitor să ne prindă cu cele două clădiri renovate", a concluzionat directorul Călinescu.
