Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 13:44

Primari argeşeni - puşi pe liber de condamnări

Până la această dată, prin ordinul prefectului Mihail Adrian Oprescu a încetat mandatul unui număr de 5 primari din judeţul Argeş. Mai exact este vorba despre Călin Andrei, primarul municipului Câmpulung, Ion Năftănăilă, edilul comunei Albeştii de Muscel şi cel al comunei Budeasa, Ion Ştefan -  ca urmare a rămânerii definitive a unor hotărâri judecătoreşti pronunţate de instanţele penale. Şi ANI a avut o contribuţie la micşorarea numărului de primari argeşeni: Liviu Florin Năstase, edilul comunei Căteasca şi cel al comunei Vultureşti, Liviu Poşircă, au rămas fără funcţii ca urmare a rămânerii definitive a raportului ANI de constatare a încălcării regimului incompatibilităţilor. La primăriile rămase fără primari se adaugă şi celebrul caz al lui Tudor Pendiuc, din municipiul capitală ajudeţului nostru, şi nu în ultimul rând, cel al lui Florin Frăţică, de la Bradu, pentru care prefectul emisese ordine de suspendare a mandatelor ca urmare a dispunerii de către instanţele de judecată a măsurii arestului preventiv sau a arestului la domiciliu.

Prefectul a contestat hotărârile Consiliilor Locale!

 În prezent, pe rolul instanţei de contencios administrativ se află două dosare, având ca obiect schimbarea din funcţie a viceprimarului municipiului Câmpulung, David Bogdan Angelin şi a viceprimarului oraşului Costeşti, Damian Haralambie. Hotărârile consiliilor locale au fost atacate de către prefect, întrucât au fost apreciate ca fiind nelegale. Până  la soluţionarea cauzelor de către instanţă, hotărârile sunt suspendate. În urma verificării legalităţii actelor emise/adoptate de către autorităţile administraţiei publice locale, au fost apreciate ca nelegale 52 acte. Dintre acestea 27 au fost revocate, 20 se află pe rolul instanţei de contencios administrativ, iar un număr de 5 acte se află în curs de revocare la emitent.

 

Pin It