Propunerea lui Dumitrache – acceptată de instanţă
Miercuri seară s-a dat sentinţa în procesul dintre municipalitate şi Arhiepiscopie pentru Biserica Domnească. Judecătoarea a decis ca cele două părţi procesuale să-şi împartă ansamblul domnesc. Astfel, preoţii vor păstra biserica, iar muzeul va primi curtea şi ruinele. Pe durata procesului, directorul Ştefan Dumitrache a propus această soluţie conducerii arhiepiscopiei, dar călugărul Caliopie a băgat hârtia la sertar şi a refuzat să dea vreun răspuns. Ceea ce diferă în sentinţă de propunerea instituţiei muzeale este faptul că biserica nu va putea fi exploatată de Muzeu ca obiectiv turistic de vizitat şi câştigat bani din bilete. „Ne gândit să facem recurs, dar trebuie să mă consult şi cu primarul Diaconu înainte. O să vedem dacă ne convine sau nu această soluţie”, a spus Dumitrache. De cealaltă parte, Caliopie Ichim, cel care administrează problemele de patrimoniu ale Arhiepiscopiei, nu a răspuns la telefon, astfel că nu vă putem prezenta şi punctul dumnealor de vedere. Primăria va trebui să plătească 6.000 de lei drept cheltuieli de judecată.
Decizia instanţei, înainte de motivare, este aceasta:
“Tip soluţie: Admite în parte cererea.
Soluţia pe scurt: Respins excepţiile. Admite în parte acţiunea civilă formulată de reclamantă. Oblig pârâtul să lase reclamantei în deplină proprietate şi posesie imobilul reprezentat de Biserica Sf. Nicolae Domnesc, zid incintă biserica actuală, zid incintă prima biserică, turnul poarta, fosta clopotniţă şi terenul aferent acestora, până la limita zidului incintei Ansamblului Curţii Domneşti. Respinge celelalte cereri formulate de reclamantă. Respinge acţiunea formulată de reclamantă în contradictoriu cu pârâţii Municipiul Curtea de Argeş reprezentat prin primar şi Consiliul Local. Obligă pârâtul să plătească reclamantei suma de 6000 lei cheltuieli de judecată parţiale.
