„Cum adică să ştiu despre şpagă?”
Cel mai important eveniment al săptămânii, în plan social, a fost sosirea procurorilor DNA la sediile filialelor locale ale unor companii de stat - Hidroelectrica şi Hidroserv - dar şi la domiciliile unor oameni de afaceri bănuiţi de fapte de corupţie. În ediţia noastră de ieri v-am prezentat în ce au constat contractele bănuite de anchetatori ca fiind realizate în afara legii şi în urma cărora 3 persoane au ajuns în arest. Astăzi vă arătăm şi care este punctul de vedere al lui Victor Suhan, fost director la Hidroserv şi cel care i-a încredinţat lui Vulparu contractele anchetate acum.
„Am fost un intermediar”
Actualul consilier local şi potenţial candidat din partea PNL la alegerile pentru primărie de anul viitor ne-a explicat cum s-au întâmplat lucrurile în 2011-2012. „Am primit solicitare din partea Hidroelectrica să realizăm aceste lucrări. Nu se puteau face de către Hidroserv. Am publicat pe site-ul nostru anunţ de licitaţie şi am atribuit lucrarea în funcţie de nişte valori”. Suhan mai spune că societatea pe care o reprezenta a fost un simplu intermediar, iar la final s-a ales cu o parte din bani. „Procedura de atribuire la Hidroserv era una aprobată de Consiliul de Adiministraţie, care funcţiona de mai mulţi ani şi prin care se căutau anumite valori ale contractului. Hidroelectrica ne-a spus că vrea un anumit sistem şi erau mai multe variante de achiziţie. Cred că a fost o publicare pe site, pentru că era o valoare mai mare. Acolo era caietul de sarcini şi documentaţia de atribuire. Noi am fost simpli intermediari”.
Cu toate că Hidroserv nu putea executa lucrările cerute la microcentrala de la Noapteş, Victor Suhan a acceptat să preia comanda făcută de directorul Constantin Metehoiu de la Hidroelectrica. „Nu ştiu să vă spun de ce Hidroelectrica mai avea nevoie de intermediari şi nu a căutat singură o firmă. Sunt foarte multe lucrări şi de anvergură care au fost făcute în felul acesta. Contractul s-a derulat, s-a făcut proces verbal de recepţie a lucrării cu reprezentanţi de la Hidroelectrica şi pe baza acestuia se plăteau banii. Noi opream un procent de până la 5% din suma finală”.
Relaţiile dintre părţi erau vechi, iar la momentul depunerii cererii de ofertă pe site şi al semnării contractului secretara directorului Suhan era chiar soţia lui Ştefan Vulparu. „Ştiu că Vulparu a avut contracte cu mult înainte ca să vin eu la Hidroserv”, ne-a mai dezvăluit fostul director. Cât despre şpagă, acesta spune că habar nu avea, deşi prin cele două firme s-ar mai fi discutat despre Mercedesul dat ca mită „Cum adică să ştiu despre şpagă? Cum să aud aşa ceva? Sunt foarte mirat de ceea ce am auzit. Eu, ca şi intermediar al acestui contract, nu am făcut decât să respect procedură de achiziţie a Hidroserv, care acum e extinsă la nivelul întregii ţări”.
Până acum cei doi foşti şefi, Metehoiu şi Suhan, nu au fost chemaţi să dea explicaţii în faţa anchetatorilor despre aceste proceduri de achiziţie, dar se pot aştepta oricând la un telefon de la procurori. Aşa s-ar putea explica şi insistenţa cu care Constantin Metehoiu îl apela pe Vulparu miercuri, chiar când percheziţiile erau în toi la locuinţa acestuia din urmă...
