Se decontează naveta profesorilor!
Guvernul a adoptat, miercuri, normele metodologice pentru decontarea cheltuielilor de navetă ale cadrelor didactice. Aproximativ 65.000 din rândul personalului didactic de predare şi celui didactic auxiliar fac zilnic naveta între localitatea de reşedinţă şi localitatea în care predau. Cea mai mare pondere din rândul cadrelor didactice care fac naveta se înregistrează în şcolile din mediul rural. Potrivit actului normativ, naveta profesorilor poate fi efectuată cu mijloace de transport ale operatorilor autorizaţi - transport în comun: microbuze, autobuze, tren, ambarcaţiune sau autoturismul proprietate personal ori deţinut legal. Transportul profesorilor cu mijloace de transport ce aparţin şcolii sau primăriei se va efectua gratuit. Profesorii sunt obligaţi să prezinte lunar documentele justificative pentru decont, însoţite de cererea tipizată pentru decontarea lunară a navetei. Decontarea se face integral, în luna următoare depunerii documentelor. Consiliul de administraţie al şcolii este cel care analizează şi verifică legalitatea solicitării, aprobă lunar cererile solicitanţilor şi fundamentează necesarul lunar de finanţare, individual şi pentru toate cadrele didactice din şcoală. Directorul şcolii transmite apoi necesarul de finanţat, sub formă de solicitare primarului, respectiv preşedintelui consiliului judeţen, după caz, în termen de 5 zile lucrătoare de la încheierea lunii pentru care se face fundamentarea. Autorităţile locale sunt obligate să prevadă în buget sumele necesare decontării navetei, finanţarea acestor cheltuieli fiind asigurată din veniturile proprii ale bugetelor locale şi din sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată, pentru echilibrarea bugetelor locale.
