Şedinţă operativă, cu toate proiectele aprobate
Primarul Nicolae Barbu a convocat şedinţa ordinară din această lună a legislativului local, introducând pe ordinea de zi proiectele necesare pentru asigurarea bunei funcţionări a administraţiei publice pentru perioada următoare, până la şedinţa ordinară programată la finalul lunii august. Un prim punct a fost alegerea unui nou preşedinte de şedinţă, deoarece mandatul lui Constantin Ştefănescu se încheiase. Propunerea ca locul să fie ocupat de colegul său din PNL, prof. Andrei Grigorescu, a fost aprobată fără probleme, astfel că s-a trecut la parcurgerea ordinii de zi, prin aprobarea procesului verbal al şedinţei ordinare anterioare, dar şi a uneia extraordinare, desfăşurate de la şedinţa din iunie până la ora celei din 14 iulie. Consilierii locali au aprobat pe rând mai multe proiecte de hotărâre propuse de către primarul Barbu, după cum urmează: indicatorii tehnico-economici ai Centralei fotovoltaice de 20 KWp, la care se lucrează deja şi pentru care s-au făcut chiar şi primele plăţi pentru echipamentele metalice achiziţionate pentru montaj; extinderea canalizării cu o reţea de circa 21 km, prin PNDI, subprogramul Modernizarea satului românesc, în satele Bărbălăteşti şi Borovineşti, dar şi într-o anumită zonă neacoperită din Cerbureni; raportul semestrial privind activitatea asistenţilor personali ai persoanelor cu handicap; acordarea unor drepturi pentru membrii SVSU; aprobarea unor virări de credite pentru achitarea unor datorii generate de lucrări executate deja (alimentări cu apă la Borovineşti, Bărbălăteşti sau reabilitări de reţele la Valea Uleului, plus asfaltările programate, care trebuie finalizate în cursul acestui an, la care s-au executat, în mare parte, pregătirile. Ca de obicei în ultimul timp, s-au amendat unele propuneri din proiecte iniţiale şi cele care au întrunit aprobarea prin vot, vor fi transpuse în practică. Vom reveni cu amănunte.
