A rămas pe locul trei şi după Wimbledon!
Deşi probabil nu-şi mai aminteşte de când n-a mai câştigat un turneu ori de când le ajută pe nişte sportive anonime să facă palmares prin bătăile pe care i le administrează, Simona Halep şi-a păstrat locul trei al clasamentului WTA şi după Wimbledon. Şi asta pentru că nici adversarele ei directe n-au rupt gura târgului, chiar dacă n-au atins limitele penibilului ca sportiva noastră. Acum Simona a intrat la odihnă, pregătind viitoarele turnee pe hard de peste Ocean şi transmite aceleaşi mesaje insipide. Să sperăm că va reuşi să-şi găsească motivaţia, dar şi forma bună de la începutul anului.
Serena Williams este deja calificată la Turneul Campioanelor, programat să se desfăşoare la Singapore la sfârşitul acestui an, după ce a adunat 7.885 p. Ea este urmată de Maria Şarapova (4.321), Simona Halep (3.725), Carla Suarez Navarro (2.891), Garbine Muguruza (2.757), Lucie Safarova (2.718), Karolina Pliskova (2.496) şi Petra Kvitova (2.476 p). Din urmă vin puternic şi încearcă să-şi facă loc în grupul de elită Timeea Bacsinky (2.470 p), Angelique Kerber (2.327), Caroline Wozniacki (2.182) şi Agnieszka Radwanska (2.121 p).
În acest context, trebuie remarcată ascensiunea colegelor Simonei Halep în clasamentul WTA. După ultimele rezultate înregistrate, Irina Begu ocupă locul 30, Monica Niculescu - 41, Alexandra Dulgheru - 46, Andreea Mitu - 78, iar Sorana Cîrstea - în mare revenire de formă - a urcat de pe locul 191 pe 165 WTA. Acestea au şansa ca la BRD Open România, care se desfăşoară în aceste zile la Bucureşti, să-şi îmbunătăţească situaţia în clasament.
