Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 12:29

Şedinţă ordinară de legislativ municipal, ceva mai grăbită

Aşa cum promisese, pentru a respecta tradiţia, primarul Nicolae Diaconu a convocat reuniunea ordinară a Consiliului Local Curtea de Argeş din această lună cu vreo două săptămâni mai devreme decât de obicei. Aceasta pentru a le da consilierilor municipali posibilitatea să-şi petreacă liniştiţi vacanţa de vară. Aceştia au fost convocaţi mâine de la ora 13.00, iar ordinea de zi este şi ea tot cam ca un şpriţ de vară. Asta dacă nu vor apărea nişte "cestiuni arzătoare" de ultim moment. Pe ordinea de zi pusă la dispoziţia aleşilor sunt înscrise următoarele proiecte: conferirea unor diplome; aprobarea procesului verbal al şedinţei anterioare; trecerea unor terenuri de la domeniul public al municipiului la cel privat; transmiterea în administrarea Serviciului Public de Asistenţă Socială a unor imobile aparţinând domeniului public al municipiului; proiect pentru atribuirea în folosinţă gratuită, pe termen limitat, a unui imobil aparţinând domeniului public al municipiului către Inspectoratul Teritorial de Muncă Argeş; transmiterea în folosinţă gratuită pentru o durată de 5 ani către Fundaţia Umanitară de Orientare şi Integrare Socială HAND-ROM a unor imobile aparţinând domeniului public al municipiului Curtea de Argeş; completarea şi modificarea Inventarului bunurilor aparţinând domeniului public al municipiului. 

La propunerea şi prin votul consilierilor locali poate apărea şi punctul "diverse". Şedinţa este publică şi oricare dintre cetăţeni poate asista, dar fără a avea drept de vot sau de intervenţie în dezbateri altfel decât cu aprobarea preşedintelui de şedinţă. Demn de reţinut: spectatorii care tulbură ordinea sau desfăşurarea acesteia, pot fi evacuaţi din sala de consiliu de la parterul sediului primăriei.

 

Pin It