În sfârşit, dispare ştampila!
Dispariţia ştampilei, o mai veche solicitare a mediului de afaceri, transmisă de peste un an reprezentanţilor Ministerului Finanţelor, va fi în sfârşit oficializată. Potrivit unui proiect publicat de Finanţe, luni, facturile şi celelalte documente oficiale nu vor mai fi însoţite de ştampila unităţii emitente, pentru a cărei lipsă de multe ori erai întors din drum de la ghişeele administraţiei locale. Regula se aplică persoanelor fizice, persoanelor juridice de drept privat - aşa cum sunt definite în Codul civil - precum şi entităţilor fără personalitate juridică, dar nu este valabilă pentru persoanele juridice de drept public, care vor aplica ştampila pe documentele emise de către acestea, ca şi în prezent. Mai trebuie precizat că în Europa doar românii şi bulgarii mai folosesc ştampila pentru parafarea tuturor actelor.
