Balada templierului
Festivalul Medieval de anul acesta ne-a dezvăluit talentul de dansator al şefului templierilor din Curtea de Argeş, Ştefan Dumitrache. Evenimentul a dus la naşterea unei mini-balade, care sună cam aşa:
"Sunt, doamnă, os de templier,
M-am înţolit în strai de fier
Şi fierb în draci, în blugii strâmţi
Ca zimbrul coborât din munţi.
În aste binecuvântate zile,
Cu-armura mea de 12 kile
Am să te port în danţ rebel.
- Trage-i cu foc, măi, menestrel!
Toarnă, hangiţă, vin pelin,
Să mă visez magul Merlin,
Călare pe un El Zorab,
Ca demn urmaş de Basarab!"
