Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 12:29

Balada templierului

Festivalul Medieval de anul acesta ne-a dezvăluit talentul de dansator al şefului templierilor din Curtea de Argeş, Ştefan Dumitrache. Evenimentul a dus la naşterea unei mini-balade, care sună cam aşa:

"Sunt, doamnă, os de templier,

M-am înţolit în strai de fier

Şi fierb în draci, în blugii strâmţi

Ca zimbrul coborât din munţi. 

În aste binecuvântate zile,

Cu-armura mea de 12 kile

Am să te port în danţ rebel.

- Trage-i cu foc, măi, menestrel!

Toarnă, hangiţă, vin pelin, 

Să mă visez magul Merlin,

Călare pe un El Zorab, 

Ca demn urmaş de Basarab!"

Pin It