Icoane pictate la Robaia
Nouă copii din Curtea de Argeş cu vârste cuprinse între 6 şi 14 ani au avut nevoie la sfârşitul săptămânii trecute de imaginaţie, dibăcie şi atenţie pentru a sculpta icoane de vatră şi pentru a picta pe lemn şi piatră. Toate acestea au fost realizate în cadrul taberei de creaţie populară „Sfântul şi Dreptul Iosif” organizată la Mănăstirea Robaia de reprezentanţii Arhiepiscopiei. Tinerii au avut parte şi de un program recreativ cu jocuri, au vizitat atelierul de lucru al maicilor şi au participat la programul liturgic al mănăstirii. „Elevii pe care i-am selectat din grupele centrelor catehetice din Protoieria Curtea de Argeş, au invăţat cântările Sfintei Liturghii şi au dat răspunsurile de strană împreună cu maicile”, ne-a spus preotul coordonator, Vasile Ilina. Luca şi Ema Spinu, Maria Vlăsceanu, Alexandra Ilina, Ana Ilie, Ştefan Pribeagu, Iustinian Mitrache, Andrei Andreescu şi Gagiu Ioana au fost tinerii coordonaţi de educatoarea Raluca Spînu, de la G.P.P „O lume minunată” şi de amintitul preot. „Mi-a plăcut foarte mult în tabără deoarece m-am apropiat mai mult de Dumnezeu, am aflat ce viaţă duc acolo maicile şi câtă chibzuială îţi trebuie pentru a intra în mănăstire”, ne-a mărturisit Alexandra Ilina, una dintre participante. Aceasta nu este singura tabără pe care Protoeria o va organiza in vacanţa de vară a copiilor, următoarele fiind la Văleni, Slănic şi Cluj-Napoca.
