Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 12:26

I-a salvat şi a plecat

Misiune îndeplinită pentru medicul Marian Hiru. Fostul director medical al spitalului municipal şi-a dat demisia din funcţie din motive personale, dar va rămâne în amintirea celor din oraş ca fiind cel care a întors ancheta în cazul copilului Andrei Turcu, mort în spital după ce medicii l-au diagnosticat greşit.

Vă reamintim că ancheta iniţială a fost făcută de o comisie în fruntea căreia s-a aflat doctorul Viorel State. Aceasta a stabilit că Sanda Cernat şi Tomiţă Perju, cei doi medici pediatri, se fac vinovaţi de moartea copilului şi trebuie suspendaţi. La câteva zile după anchetă, în funcţia de director medical a venit Marian Hiru, care a dispus refacerea anchetei pe motiv că a fost una superficială. Iar rezultatul celei de-a doua anchete a stabilit că, deşi copilul a murit de plămâni, după ce fusese diagnosticat cu o boală de stomac, medicii l-au evaluat corect. Prin urmare, cei doi doctori s-au putut întoarce la serviciu. Acum, Marian Hiru spune că are motive persoanale să părăsească funcţia. Din păcate pentru domnia sa, după zeci de ani de muncă în sectorul medical, va rămâne cu această pată ce nu-i face deloc cinste. Până la organizarea unui nou examen pe post, interimar a fost numit Viorel State.

 

Pin It