Alarmă falsă: doi copii şi un adult - înecaţi
Panică ieri pe strada Groape, după ce o femeie a sunat la 112 şi a anunţat autorităţile că este posibil ca doi copii şi un adult să se fi înecat în lacul din zonă. Pompierii, poliţiştii şi medicii de la Ambulanţă au sosit imediat la faţa locului.
Erau cu bunica în grădină!
A fost o simplă alarmă falsă, care a pus în mişcare maşinăria pentru situaţii de urgenţă. O femeie nu şi-a găsit copilul acasă, astfel că a intrat în panică. A aflat că plecase împreună cu un alt copil, dar nu se ştia unde. Mama a găsit pe malul lacului din apropiere nişte şosete, dar nu a văzut pe nimeni în zonă, aşa că a bănuit că ambii copii s-au înecat. A sunat la 112 şi la faţa locului a fost adusă o barcă de salvare de la subunitatea de pompieri. După ce au fost făcute cercetări în zonă, s-a descoperit că micuţii din familii diferite erau la bunica unuia dintre ei, într-o gradină. Femeia în vârstă îşi uitase telefonul în casă şi nu a răspuns a numeroasele apeluri ale celei care a sunat la 112. Situaţia s-a calmat când întreg dispozitivul de căutare a ajuns la bunică şi i-a găsit pe toţi în siguranţă
