Întâlnire specială a Clubului revistei Curtea de la Argeş
Lansare de carte, muzică şi istorie - acestea au fost elementele de bază care au contribuit la o întâlnire remarcabilă pentru membrii Clubului lubitorilor de Cultură. Aceştia au avut parte de muzică psaltică oferită de diaconul Dumitru Codruţ Scurtu şi grupul psaltic "Ioan Zmeu Protopsaltul", care au cântat patru melodii - "Doxologia", două cântece închinate lui Neagoe Basarab şi un fragment din Paraclisul Maicii Domnului. Momentul a fost deosebit, deoarece toţi cei prezenţi au fost emoţionaţi de muzica ce răsuna atât de frumos în Biserica Domnească "Sfântul Nicolae". După acest moment muzical şi religios, atmosfera a fost întreţinută de către managerul Muzeului Municipal, Ştefan Dumitrache, cel care a dezvăluit câteva dintre lucrurile mai puţin cunoscute publicului nespecialist despre Biserica Domnescă. Cei prezenţi au fost captaţi în totalitate de cele prezentate de şeful muzeului, o parte dintre ei neştiind întrega istorie a scenelor pictate în interiorul bisericii. După încheierea programului muzical şi istoric, membrii CIC au avut parte de o surpriză culturală deosebită, prilejuită de lansarea celor patru cărţi ale teologului-patrologului-scriitorului şi eseistului Cristian Bădiliţă. Lansarea cărţilor "Evanghelia după Matei", "Evanghelia după Ioan", "Cele mai vechi texte despre apostolul Andrei" şi "Predica de pe munte" a fost bine primită de public, autorul reuşind să vândă o mare parte din volume. Acesta a ţinut să le transmită celor prezenţi importanţa citirii şi înţelegerii corecte, complete şi profunde a Bibliei, dar şi a deţinerii acesteia. Titlurile, dar şi conţinutul cărţilor sale sunt pline de semnificaţie şi valoare creştină, în care sunt redate pas cu pas textele ce alcătuiesc adevărul biblic. Cristian Bădiliţă a informat publicul că urmează să lanseze şi cartea "Evanghelia după Luca" şi a concluzionat faptul că "suntem condamnaţi la cultură"!
