Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 12:07

Cresc pensiile!

Persoanele care au lucrat în condiţii mai grele de muncă şi s-au pensionat înainte de 1 ianuarie 2011 vor beneficia, de anul viitor, de o majorare a pensiilor, se arată într-un act normativ promulgat luni prin decret prezidenţial. Documentul mai trebuie doar să apară în Monitorul Oficial pentru a se aplica. Concret, Legea nr. 192/2015 vizează persoanele care au lucrat in grupa I şi/sau grupa a II-a de muncă, respectiv în condiţii deosebite şi/sau condiţii speciale, înainte de 1 ianuarie 2011 (data la care a intrat în vigoare noua Lege a pensiilor). Aceste categorii de persoane vor beneficia de o creştere a punctajelor anuale realizate după cum urmează: 50% pentru perioadele în care au lucrat în grupa I de muncă sau în condiţii speciale; 25% pentru perioadele în care au lucrat în grupa a II-a de muncă sau în condiţii deosebite.

Măsura se va aplica celor pensionaţi înainte de 1 ianuarie 2011, care n-au beneficiat deja de alte majorări ale punctajelor anuale în baza OUG nr. 100/2008, Legii nr. 218/2008, articolului 78, alineat 2, din Legea nr. 19/2000, articolului 169 din Legea nr. 263/2010 sau majorării punctajului pentru perioadele realizate în condiţii speciale după data de 1 aprilie 2001. Pentru persoanele aflate în aceste situaţii, la numărul total de puncte realizate până la data recalculării impuse de noua lege se va adăuga numărul de puncte corespunzător majorării rezultate în urma aplicării creşterii de 25% sau 50%. Dacă în urma recalculărilor vor rezulta punctaje medii anuale mai mici, pensionarilor le va fi menţinut actualul punctaj mediu anual şi, implicit, cuantumul pensiei pe care o primesc.

 

Pin It