Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 12:10

Condiţie de candidat liberal: să fie bogat!

Nichita Sandu şi colegii săi liberali se comportă ca nişte buni gospodari şi se pregătesc încă de acum pentru alegerile locale de anul viitor. Organizaţia din Curtea de Argeş este prima şi deocamdată singura din Argeş care a reuşit să finalizeze cu succes fuziunea dintre membrii PNL şi PDL, în ciuda unor opoziţii generate de orgolii mărunte, manifestate atât în plan local, cât şi al conducerii judeţene. Protocolul de fuziune a fost înaintat la Piteşti şi liberalii din urbea Basarabilor au început să-şi întărească structurile care au funcţionat perfect la alegerile prezidenţiale de anul trecut, când la noi s-au obţinut cele mai bune rezultate în procente de vot pentru Klaus Iohannis dintre toate oraşele argeşene. "Avem program cu comisiile preelectorale, suntem organizaţi pentru acoperirea necesarului de reprezentanţi din secţiile de votare şi ne-am pregătit cu listele de candidaţi potenţiali. Pentru postul de primar avem trei propuneri, iar dacă acestea nu sunt validate, avem şi posibilitatea de a-i înlocui cu candidaţi puternici şi credibili. Lista pentru legilativul local este completă, dar suntem pregătiţi şi pentru ajustarea ei, în cazul în care situaţia o va cere. De asemenea, avem propuneri şi pentru lista de candidaţi la Consiliul Judeţean, unde vizăm locuri considerate eligibile, la care ne dau dreptul rezultatele de la prezidenţiale", a declarat preşedintele Nichita Sandu. Chestionat asupra profilului candidatului ideal, acesta a menţionat următoarele condiţii: să obţină susţinerea colegilor, pe baza unui program bine structurat; să fie pregătit din punct de vedere psihic; să fie potent din punct de vedere financiar, ca să-şi poată susţine campania electorală, în condiţiile actualei legi de finanţare a acesteia. "Noi pledăm pentru decenţă cu atât mai mult cu cât ne aşteptăm la o campanie electorală în care adversarii vor lupta fără să respecte vreo regulă". 

Prim-vicepreşedintele organizaţiei, Victor Suhan, a precizat că ar fi un atu pentru liberali ca pesediştii să iasă în fruntea listei de candidaţi la locale cu cei care au întors spatele PNL, trădând partidul, credinţele de care făceau paradă şi mâncându-şi astfel credibilitatea în faţa concitadinilor care se vor prezenta la vot.

 

Pin It