Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 12:07

Ziua sentinţei pentru Domnească

După 7 ani de proces a venit şi ziua decisivă. Astăzi, un judecător de la Tribunalul Sibiu va pronunţa sentinţa ce va stabili cine este proprietarul Bisericii Domneşti din Curtea de Argeş. După zeci de înfăţişări, audieri de martori, expertize şi contraexpertize, dar mai ales bani cheltuiţi de la bugetul local vom afla cine îşi va trece locaşul de cult ca bun în inventar: Muzeul municipal, sau Arhiepiscopia. „Nu am aşteptări de la justiţia din România”, ne-a spus Ştefan Dumitrache, managerul instituţiei de cultură. Peste 10.000 de euro au fost cheltuiţi pentru proces de muzeu şi alte câteva mii de primărie, toţi bani publici. Avocatul Corina Iunker a primit 6.000 de euro pentru a reprezenta în instanţă primăria locală şi muzeul, iar partea interesantă este că aceasta a fost iniţial avocatul Arhiepiscopiei Argeşului, schimbând tabăra în timpul procesului. Aproximativ 4.000 de euro au costat expertizele, contraexpertizele, măsurătorile şi alte acte. 

 

Pin It