Contre în opoziţia locală
La ultima şedinţă de legislativ municipal, opoziţia antipesedistă n-a lucrat organizat. "Rebelul" Şerban s-a consumat la nivel de goarnă şi s-a dovedit a fi uneori inconsecvent. După ce în urmă cu o lună de zile făcuse scandal cu parcul de lângă CCA, ameninţând că nu va vota trecerea lui în administrarea municipalităţii, a uitat angajamanetul la vot, făcându-i pe mulţi dintre ceilalţi să nu mai înţeleagă mare lucru din strategia sa. Totuşi, s-a observat că îi are alături pe alţi "independenţi", cum ar fi Nicolae Nedelcu, omul care este destul de prudent pentru a-l imita la vot sau Mihăiţă Nastea - ce e drept, ceva mai rar. Liberalul Victor Suhan, după ce Ion Şerban a ameninţat că nu mai votează vreo propunere, s-a supărat şi i-a atras atenţia că nu se procedează aşa. Ba chiar a propus să i se retragă lui Şerban dreptul la vot, ceea ce iarăşi nu se putea, după cum i s-a atras atenţia de altfel. Contrele din opoziţie şi lipsa de coordonare au dus la succesul puterii locale care, încă o dată, şi-a impus punctul de vedere.
