Nou birou la spital
În cadrul Spitalului Municipal va funcţiona un birou de Management al calităţii serviciilor medicale. La ultima şedinţă de legislativ local a fost luat în discuţie un referat înaintat de medicul Ionela Dăneţ, în care se cerea modificarea organigramei spitalului şi a statului de funcţii pentru anul 2015. Pentru înfiinţarea acestui birou, se spune în referat, ar mai fi nevoie de un medic şi un asistent, iar consilierii au aprobat această modificare. În prezent, în cadrul respectivei structuri este încadrată o singură persoană, inginerul Marius Viorel Popescu. Biroul va funcţiona în subordinea directă a managerului Dăneţ şi a fost cerut în mod special după ce Ministerul Sănătăţii a emis un ordin prin care obligă spitalele să-şi constituie birouri cu această sarcină acolo unde sunt mai puţin de 300 de paturi în spital.
