Impozitarea bacşişului, eliminată prin lege
Legea care elimină impozitarea bacşişului a fost publicată luni în Monitorul Oficial şi intră în vigoare de astăzi. Actul normativ, în forma publicată, abrogă dispoziţiile care definesc bacşişul, cele care stabilesc că acesta trebuie marcat pe un bon fiscal separat, precum şi cele care prevăd că angajatorul poate decide dacă păstrează bacşişul sau îl distribuie angajaţilor. De asemenea, prin Legea nr. 186/2015 sunt eliminate şi articolele potrivit cărora angajaţii trebuie să înscrie banii pe care îi deţin în Registrul de bani personali. Practic, odată cu eliminarea acestor prevederi din legislaţie, ne întoarcem la vechiul cadru legal, care nu reglementa în niciun fel sumele suplimentare de bani primite de angajaţii din anumite ramuri de activitate sub forma de bacşiş.
