Strada viselor noastre
Ne rupem maşinile în gropi, dar visăm la străzi care să ocolească oraşul. Autostrada ce va trece şi prin Curtea de Argeş le dă idei celor care conduc oraşul, astfel că primarul a explicat că doreşte să construiască un nou drum ce va ocoli zona de centru, dar şi tronsonul de pe 1 Decembrie 1918. Strada visată de edil va porni de lângă fosta fabrică de bioproteine, va continua pe Râmnicu Vâlcea, va intra în cartierul Marina şi va ieşi în zona tunelului de la Valea Danului. N-ar fi nevoie decât de un pod peste canal, spune Diaconu, în rest cam totul e gata. Atunci când se va finaliza autostrada Piteşti-Sibiu şi traficul în oraşul nostru va creşte, iar maşinile care vor merge spre Transfăgărăşan nu vor mai avea loc pe îngustul bulevard central. Ar fi astfel nevoie de o şosea care să ocolească centrul şi să ducă turiştii spre ieşirea de nord a oraşului. Când va fi totul gata? Primarul a avut un răspuns destul de simplu: nu în mandatul său. Până atunci, ne facem planuri şi visăm.
