A ratat calificarea în finala pe ţară!
După cum v-am informat anterior, echipa de pompieri voluntari de la Domneşti a participat zilele trecute la faza interjudeţeană a concursului de calificare la finala pe ţară. Domnişanii, care au o tradiţie de 88 ani în acest serviciu şi un prim loc pe ţară obţinut în 2002 la Turnu Măgurele, aveau ca obiectiv al echipei conduse la Târgovişte de Valerică Petrescu, şeful SVSU, calificarea în finala naţională din acest an. "Consideram că obiectivul ne stătea la îndemână, pentru că s-au schimbat regulile, în sensul că a fost interzisă participarea profesioniştilor la acest concurs. În plus, aveam cea mai tânără echipă, cu o medie de vârstă de puţin peste 20 ani, ceea ce credeam că ne-ar crea un avantaj din start faţă de celelalte competitoare, care aveau în general medii de vârstă de peste 28 ani. Numai că tinereţea şi lipsa de experienţă a echipei noastre s-a dovedit a fi, până la urmă, un handicap. Pentru 6 secunde pierdute dintr-o bâlbâială, am pierdut primul loc şi calificarea în finala pe ţară, care a revenit celor de la Vedea-Giurgiu. Pe locul trei au venit cei de la Vităneşti-Teleorman. Oricum, noi ne consolăm cu gândul că am câştigat o experienţă care ne va fi de folos anul viitor şi, ca premiu, un frigider, cu care vom dota sediul SVSU de la Domneşti. I-am consolat pe băieţii supăraţi că am pierdut, deoarece toţi eram convinşi că aveam o echipă capabilă să repete performanţa de acum 13 ani, de la Turnu Măgurele şi le-am recomandat să strângă rândurile, deoarece echipa câştigă şi la fel, tot ea pierde. Am pierdut o bătălie, dar putem câştiga războiul anul viitor!" - încheiat plin de optimism primarul Smădu, care i-a felicitat încă o dată pe băieţii din echipa SVSU Domneşti.
