"Gaură" de peste 50 miliarde lei vechi, în 2012
Aflat la primul mandat de primar, Ion Cojocaru şi-a construit deja reputaţia unui tip cumpătat atunci când vine vorba despre cheltuirea banilor publici. În 2008 a pierdut alegerile pentru postul de primar şi a refuzat locul de consilier local la care avea dreptul. Acum trei ani nici nu-şi închipuia ce avea să fie pus să gestioneze atunci când a fost învestit să fie primul gospodar al comunei de către majoritatea celor 1.400 locuitori cu drept de vot. "M-am trezit cu situaţii de lucrări inexistente, plătite cu 12,2 miliarde lei vechi, la care se adăugau încă 38 miliarde de la canalizare. În plus, nu se făcuseră raportări statistice în ultimii ani, ţinându-se totul la secret. Avem o comună printre cele mai mari din ţară, cu o suprafaţă de 45.000 ha, care are circa 700 gospodării. Poate ar fi de mirare pentru unii, dar la primărie sunt înregistrate cam 4.000 roluri. Explicaţia este simplă: avem destui străinaşi - cum li se spun la noi oamenilor din afara localităţii - care au proprietăţi pe teritoriul ei. Cei mai mulţi au păduri sau terenuri împădurite şi, paradoxal, aceia care sunt bogaţi, şi-au făcut obiceiul de a nu plăti, mai ales după ce au fost lăsaţi în pace de fosta administraţie. Şi pentru că am intrat pe teritoriul titlurilor de proprietate, am descoperit că vreo 200 erau neînregistrate şi, practic, ascunse. Am mers pe urma lor, le-am adus în legalitate şi am trecut la recuperarea banilor datoraţi de la impozitele pe proprietate şi de la celelalte taxe. Oricum, doi ani din actualul mandat i-am consumat pe rezolvarea problemelor din trecut, moştenite de la fosta administraţie. Acum am avut un control al Curţii de conturi, aşteptăm concluziile şi abia atunci vom şti dacă suntem într-adevăr pe drumul cel bun"- a concluzionat primarul Cojocaru.
