Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 11:19

"Cine-a pus craca în drum, a fost sigur om nebun!"

Cam aşa ar trebui să înceapă un cântec din folclorul mileniului trei. Şi n-ar greşi deloc, pentru că ar fi inspirat din realitatea imediată. Imaginea alăturată nici nu mai este băgată în seamă de localnicii din comuna Brăduleţ. Şi asta pentru că dă semne de veşnicire pe drumul judeţean, la intrarea în satul Galeş. Acest drum se desprinde din DN 73C (Curtea de Argeş-Câmpulung Muscel) în dreptul fostului oficiu poştal de la Muşăteşti şi se încheie la Brădet, unde există un spital de recuperare, cândva vestit. Celelalte carii din asfalt pot părea lux faţă de groapa amintită, apărută cu ani în urmă şi pe care administratorii drumului nu dau semne că ar intenţiona să o rezolve nici în vara asta. Probabil consideră că şi-au făcut deja datoria dacă şi-au pus subordonaţii să planteze periodic câte-o cracă, pentru a o semnaliza. Numai că sâmbătă, o maşină de la un post TV era cât pe ce să se facă zob în groapa "profesionalismului" drumarilor argeşeni. S-ar zice că atâta timp cât n-a murit cineva, totul e în regulă. Neglijenţa păleşte în faţa importanţei brandului creat de imaginea emblematică a drumurilor argeşene, din mijlocul cărora se iţesc obraznici copaci uscaţi, care nu vor rodi vreodată. Ruşine să le fie drumarilor!

 

Pin It