Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 11:21

Curtea de la Argeş - iulie 2015

O veste bună pentru iubitorii de cultură din municipiul nostru, şi nu numai: a apărut ediţia din luna iulie a prestigioasei publicaţii editate de trustul nostru de presă împreună cu C.C.A. "George Topîrceanu". Ca întotdeauna, în editorial, academicianul Gh. Păun propune spre dezbatere o temă interesantă, de data aceasta, bombardamentul informaţional la care suntem supuşi zilnic. "Mass-media, cu televiziunea încă puternică, radioul mai mult <<de fond>>, pe paliere stabile, ziarele tipărite în descreştere, dar mai ales internetul şi telefonia mobilă-inteligentă (unde începe şi se termină fiecare?!) au creat o veritabilă ceaţă informaţională  imposibil de gestionat, nu numai din cauza volumului şi vitezei de creştere-schimbare, dar şi din cauza multelor straturi, adesea <<neconfluente>>, ca să nu spun contradictorii, a nesiguranţei veridicităţii, din neprofesionalism sau pentru manipulare". Din prea multă informaţie, nu mai dispunem de cea potrivită şi de aici, pericolul singurătăţii ne aşteaptă pe fiecare. 

Revista oferă cititorilor, ca de obicei, texte incitante, semnate de autori de prestigiu. Astfel, Cristian Bădiliţă publică "Un episod din adolescenţa lui Iisus", Florea Firan e prezent cu "Mircea Eliade despre Brâncuşi", Victoria Milescu semnează "Nemurire prin cuvânt", iar Horia Bădescu - " Dacă soarele moare". Nu lipsesc, desigur, colaboratorii permanenţi ai publicaţiei argeşene: Paula Romanescu, Ion Pătraşcu, Mircea Opriţă, Ion C. Ştefan, Dan D. Farcaş, Marian Nencescu, Terezia Filip şi alţii. Acest număr e ilustrat cu reproduceri după pânzele lui Eugen Măcinic. Sunt doar câteva motive pentru care ediţia din această lună se constituie într-o invitaţie la lectură pe care n-ar trebui s-o rataţi.

 

Pin It