Programe noi pentru bolnavii în stare critică
O veste bună pentru bolnavii care suferă de afecţiuni grave: de la 1 iulie, Ministerul Sănătăţii a dat drumul unor programe noi, finanţate din bugetul instituţiei, care îi vizează pe pacienţii aflaţi în stare critică şi internaţi în spitalele din România. Astfel, începând de miercuri, se derulează programul naţional pentru hemoragii digestive superioare, care include consumabile pentru intervenţii endoscopice de urgenţă, pentru icter mecanic neoplazic şi achiziţii de stenturi pentru tratamentul endoscopic. Un alt program care va fi finanţat de minister îi vizează pe pacienţii cu neoplasme esofagiene, pentru care va fi suportata achiziţia protezelor esofagiene.
Tot de la 1 iulie a intrat în vigoare şi programul de chirurgie endovasculară periferică, pentru care Ministerul Sănătăţii va finanţa achiziţia de materiale consumabile specifice tratamentului endovascular, minim-invaziv, astfel încât în cazul pacientilor cu aceste afecţiuni să fie evitate intervenţiile chirurgicale deschise. Alt motiv de bucurie pentru bolnavi îl constituie intrarea în vigoare, de la 1 iulie, a noului catalog naţional al preţurilor medicamentelor de uz uman autorizate de punere pe piaţă (CANAMED), care prevede o scădere a preţurilor la medicamente cu până la 20%.
