Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 11:21

S-au scumpit gazele, s-a ieftinit curentul!

De la începutul acestei luni, gazele s-au scumpit cu 12%. Astfel, preţul gazelor naturale pentru populaţie şi CET-uri s-a mărit, de la 53 lei/MWh, la 60 lei/MWh. Conform noului calendar negociat între guvern şi instituţiile financiare internaţionale, preţurile gazelor pentru consumatorii casnici vor creşte în continuare, ajungând la 66 lei/MWh în 2016, la 72 lei/MWh în 2017 şi la 78 lei/MWh în 2018. În schimb, vom plăti facturi ceva mai mici la energie electrică, tot de la 1 iulie, cu 1,5% mai puţin, pentru că Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie a modificat unele componente de preţ.

 

Pin It