Prezentat la Târgul de turism de la Covasna!
Zilele trecute, o delegaţie condusă de primarul Doru Dumitru Slătineanu şi alcătuită din 20 persoane din comuna Tigveni, s-a întors de la Târgul de turism desfăşurat în staţiunea Covasna. Acţiunea face parte integrantă din obligaţiile asumate de unitatea administrativ teritorială de pe Valea Topologului după ce a primit bani pentru un proiect de promovare turistică a Văii Bădislavei. Până acum, cei de la Tigveni, care au intrat în perioada de 5 ani ai asigurării sustenabilităţii proiectului, au mai participat la târguri de turism organizate la Ploieşti, Cluj, Bucureşti, Craiova, Abrud şi Piteşti, la care s-a adăugat Covasna. Primarul Slătineanu ne-a declarat la sosire că delegaţia pe care a condus-o a avut în componenţă şi un grup de elevi talentaţi, care au prezentat un interesant program artistic de cântece şi jocuri populare din zona de nord a Argeşului, specific Văii Topologului, primit cu mare încântare de către vizitatori. Standul Tigveniului, împodobit cu bannere, care prezenta artizanat textil (în special costume populare), pliante, dar şi alte producţii ale meşterilor populari şi nu numai, s-a bucurat de mare succes, ca şi cele ale localităţilor Amara (judeţul Ialomiţa), Călimăneşti şi Căciulata (ambele din Vâlcea), Potlogi (Dâmboviţa), Miroslava (Iaşi), Prunduri (Dâmboviţa), Feldioara (Braşov), Harghita şi Covasna.
În cadrul simpozionului organizat de gazdele târgului, primarul Doru Dumitru Slătineanu a prezentat o expunere despre posibilităţile turistice oferite de comuna Tigveni şi Valea Bădislava, ca şi de fosta Cetate de Scaun a Basarabilor, cu monumentele sale istorice sau Valea Argeşului, unde se găseşte cuibul de vulturi al voievodului Vlad Ţepeş, la intrarea în defileul ce însoţeşte o parte din fascinantul Transfăgărăşan. Prezentarea Văii Bădislavei s-a făcut cu ajutorul unui film realizat la trustul nostru de presă, care a fost - se pare - destul de convingător pentru cei care l-au urmărit, judecând după reacţiile generate în discuţiile libere de la final. Argeşenii noştri s-au bucurat de un program interesant pregătit de gazde, care a inclus şi o excursie cu un itinerariu care a cuprins, printre altele, Lacul Sf. Ana şi Cetatea Râşnovului. "Suntem convinşi că am făcut o bună propagandă turistică pentru Argeş", a concluzionat primarul Slătineanu.
