Trei zile la Festivalul Caşcavalului de Brăduleţ
Astăzi se deschide, la Brăduleţ, imediat după prânz, ediţia din acest an a tradiţionalei manifestări. Cea inaugurală s-a desfăşurat în luna septembrie a anului 2008 şi a avut un interesant motto: "Poftiţi la noi pe culmi de deal,/Poftiţi gustaţi din caşcaval/Şi lăudaţi să fie cei ce ascund în el/O trudă mare şi un mare zel". În fiecare din cele trei zile, producătorii acestei delicatese, dar şi a altora, vor oferi participanţilor rodul muncii lor pline de pasiune pentru păstrarea şi îmbunătăţirea permanentă a unui produs de-a dreptul istoric. Programul artistic se anunţă destul de generos. Astfel, astăzi vor evolua la Brăduleţ ansamblul folcloric din Corbeni, ceteraşii locali, "Ciuleandra", de la Topoloveni, Aurelian Preda, Nicuşor Iordan şi Ana-Maria. Mâine, la Galeş, vor urca pe scenă "Hora", din Albeşti, ansamblurile din Corbi, Vaideeni, Polovragi şi soliştii Graţian Bădescu, Simona Dinescu şi Ioana Lăceanu. În sfârşit, duminică vor încânta spectatorii formaţiile din Arefu şi Valea Iaşului, ansamblul din Jugur, Orchestra "Doina Argeşului" şi Ansamblul "Dorul" (ambele din Piteşti), Silvana Rîciu şi "Doruri Muscelene". Aşadar, poftiţi la caşcaval, sunteţi aşteptaţi cu braţele deschise!
