Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 11:05

"Mult zgomot pentru nimic"

Cam aşa s-ar putea caracteriza, parafrazând titlul unei cunoscute piese shakesperiene, ultima şedinţă a legislativului municipal. Deşi ordinea de zi părea a fi ca un şpriţ de vară în aşteptarea vacanţei, s-a dovedit că opoziţia, reprezentată în principal de independentul Ion Şerban şi de liberalul Victor Suhan, nu se lăsase cotropită de somnolenţa generală. Reacţia puterii pesediste a fost promptă, prin Constantin Panţurescu, Ştefan Dumitrache şi Silviu Popescu, astfel că şi-a impus fără probleme punctul de vedere prin forţa votului majoritar pe care îl deţine. Extrem de discretă a fost prestaţia viceprimarului Cristian Mitrofan, căruia nu i s-a auzit vocea, de parcă-şi uitase vocabularul românesc pe la Nevers şi din teama de a nu fi înţeles dacă vorbea în limba lui Voltaire, a preferat  să tacă. Totuşi, a votat disciplinat cu colegii din tabăra primarului Nicolae Diaconu, astfel că pe linie de partid nu i se poate reproşa ceva. Oricât ar părea de necrezut, a fost mai vorbăreţ Gheorghe Boncea, care a dat şi o replică inspirată preşedintelui de şedinţă, Luca Marian Căruntu, cel care a condus încă o dată dezbaterile cu unele ezitări. La şedinţă a fost prezent şi directorul de la AQUATERM, Ion Bolovan, secondat de juristul său, Răzvan Bădescu. Amândoi au adoptat poziţii cuminţi, de spectatori, în fotolii şi probabil că au răsuflat uşuraţi la final, pentru că nu s-a pronunţat cuvântul RAJA. Primarul Diaconu a anunţat că şedinţa ordinară din luna iulie se va desfăşura până pe data de 15, pentru a le da aleşilor posibilitatea să plece în concedii, urmând ca în august să se revină la normal.

 

Pin It