Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 02:55

Primarul Diaconu a revenit din Spania

Primarul municipiului s-a întors sâmbătă din Spania, unde a participat împreună cu şefa Serviciului Public de Asistenţă Socială, Mariana Moise, la o reuniune în cadrul unui parteneriat social multinaţional. "La Madrid am fost împreună cu reprezentanţi din Slatina, Piatra Neamţ şi Iaşi, pentru a participa la un simpozion pe tema violenţei în familie, a violenţei de gen şi a riscurilor la care sunt supuse femeile şi copiii. În cadrul programului am vizitat Poliţia Municipală, care are circa 500 angajaţi, este subordonată primăriei madrilene şi se ocupă de asigurarea ordinii publice, a celei rutiere - într-un cuvânt, cam din toate sectoarele vieţii comunităţii, mai puţin ceea ce ţine de criminalistică - să zicem. Ne-am putut convinge cât de bună şi de eficientă este organizarea. De pildă, există un număr unic de urgenţă pentru zona Madrid, 160, la care pot apela toţi cetăţenii care au probleme reale. Şi nu sunt puţine, deoarece sunt destui străini veniţi în Spania în căutarea unei vieţi mai bune, printre care şi români, care nu cunosc bine limba spaniolă, au altfel de mentalităţi inclusiv de natură religioasă în ceea ce priveşte viaţa de familie, dar care trebuie ajutaţi să se integreze prin serviciile sociale funcţionale, fapt dovedit de rezultate deosebite obţinute în decursul timpului. Aceşti oameni sunt ajutaţi să-şi găsească locuri de muncă, să evite mediile infracţionale, astfel ca după circa doi ani să poată să se descurce fără prea mari probleme. Totul se face prin intermediul coordonării regionale a bugetelor locale şi prin programe finanţate astfel încât să-şi îndeplinească obiectivele fixate. Am revenit în ţară după 5 zile cu o imagine clară a ceea ce ar trebui să facem noi, dar şi conştientizând faptul că problema noastră cea mai mare ţine de lipsa fondurilor necesare implementării unor astfel de programe sociale. Va trebui să găsim soluţii de finanţare europeană".

Chestionat dacă ar agrea ideea cinstirii memoriei celui care a fost coregraful Constantin Anduţă, primarul a spus că aşteaptă din partea oamenilor care i-au fost prieteni şi colaboratori o iniţiativă fundamentată pe meritele culturale ale regretatului coregraf pentru acordarea titlului de cetăţean de onoare al municipiului. "A lansa un festival folcloric care să-i poarte numele, nu e foarte greu în teorie, dar în practică ne vom lovi de lipsa fondurilor de susţinere a acestuia. Trebuie să discutăm în cadrul legislativului şi pe această temă şi, dacă va exista înţelegere, eu cred că vom găsi soluţii, aşa cum am găsit la majoritatea problemelor comunităţii", a declarat ieri primarul Nicolae Diaconu.

 

Pin It