Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 01:33

"Dacă plouă în luna mai, ai mălai!"

Aşa sună o vorbă din popor, care nu şi-a pierdut credibilitatea nici în nordul Argeşului, în ciuda trecerii secolelor. Oamenii care trăiesc în universul rural au învăţat de la bătrânii lor semnele vremii, descifrate pe baza observaţiilor îndelungate şi le-au trecut ca pe o meştenire din generaţie în generaţie. Astfel, ei sunt convinşi că ploile din mai, însoţite de tunete dese, prevestesc un an în care gospodarii satelor, care-şi vor lucra bine pământurile, vor avea parte de recolte bogate. Roua din serile de mai, ca şi răcoarea nopţilor, sunt semne de ţuică dulce şi fân mult, pe când abundenţa greierilor este semn prost pentru fâneţe. O lună mai răcoroasă deschide uşa speranţelor spre una frumoasă în cea următoare - sunt convinşi bătrânii satelor noastre.

 

Pin It