"Regina Maria", în vizită la Poliţia Curtea de Argeş!
Elevii din două clase de la Şcoala Gimnazială nr. 2 au fost în vizită la poliţiştii argeşeni de Ziua Porţilor Deschise. Elevilor li s-au prezentat autoturismele cu care se intervine la acţiuni şi tehnica din Laboratorul de Criminalistică. "Sărbătorim împlinirea a 193 ani de la atestarea documentară a Poliţiei Române Moderne şi a devenit o tradiţie ca poliţiştii să fie alături de cetăţeni în această zi", a declarat comisarul Mihai Bălan, adjunctul Poliţiei Curtea de Argeş. "Manifestarea în cadrul căreia am primit elevii în unitatea noastră de poliţie s-a numit Ziua Porţilor Deschise, iar cu această ocazie le-am prezentat autoturismele din dotare şi laboratorul criminalistic. Faptul că au avut parte de o demonstraţie de lucru, le-a stârnit un deosebit interes, transformat în entuziasm. Foarte încântaţi au fost de maşinile de poliţie şi de zgomotul sirenelor, pe care le asociază cu cele din desenele animate şi din filme", a mai completat comisarul Mihai Bălan.
