Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 18:50

40.000 lei amendă pentru dezastrul de la Cotmeana

Administraţia Bazinală de Apă Argeş- Vedea a sancţionat contravenţional societatea OMV Petrom pentru că nu a luat măsurile operative pentru înlăturarea cauzei producerii poluărilor accidentale pe râul Cotmeana din data de 25 februarie pe o distanţă de aproximativ 13 km. Inspectorii ABA Argeş - Vedea au aplicat o amendă în valoare de 40.000 lei, conform art. 88, alin. 1, lit. b din Legea Apelor 107/1996. De asemenea, din cauza poluării repetate a râului Cotmeana în zona localităţilor Sămara, Cocu şi Poiana Lacului, a fost stabilită ca măsură obligatorie înlocuirea conductei afectate de coroziune şi poziţionarea noului tronson în afara zonei de protecţie a cursului de apă. Termenul până la care trebuie îndeplinită această măsură este 20 octombrie 2015. De asemenea, inspectorii au mai stabilit ca măsură pentru OMV Petrom şi ecologizarea zonei afectate şi înlăturarea imediată a efectelor poluării. 

 

 

 

 

 

 

Pin It