La Agricol, de Dragobete, s-a iubit româneşte!

Ieri, elevii Liceului "Constantin Dobrescu" au organizat un eveniment special în cadrul căruia au sărbătorit româneşte iubirea. Modul în care înţeleg ei acest sentiment şi l-au exprimat prin poezie, dans, muzică, citate şi tablouri. O apariţie inedită la festivitate a fost chiar Dragobetele care, cu ghiocei la pălărie, i-a îndemnat pe elevi să întâmpine primăvara cu voioşie. "Încercăm să accentuăm faptul că iubirea este aceeaşi oriunde în lume, indiferent de zonă sau limbă", a declarat Lavinia Aldea, responsabil de aria curriculară Limbă şi Comunicare din cadrul Liceului Tehnologic Constantin Dobrescu. "Încercăm să păstrăm vie tradiţia românească de Dragobete, pentru a-i menţine pe tineri cât mai interesaţi de sărbătoarea noastră tradiţională şi, din fericire, elevii sunt foarte interesaţi de astfel de activităţi extracurriculare, la care participă cu mare plăcere. Îi implicăm în diferite acţiuni şi festivităţi, menite să-i ţină departe de baruri şi alte tentaţii", a mai adăugat Lavinia Aldea.
Programul de ieri s-a numit "De Dragobete iubeşte româneşte" şi a fost organizat în cadrul Ariei Curriculare Limbă şi Comunicare.
