Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 17:37

Unde se duc bonusurile când se duc?

Directorii de la Salubritate Publică Urbană sunt generoşi. Ei vor ca în acest an să le ofere subordonaţilor bonusuri salariale de 110.000 lei, aproape 25.000 euro. Suma reprezintă a opta parte din fondul de salarii şi este aproape la jumătate din banii pe care conducerea va trebui să o achite pentru asigurările şi protecţia socială şi alte obligaţii legale. SPU nu a făcut publice criteriile pentru care un angajat va primi bani în plus la salariu şi nici cine va hotărî care măturător a fost mai eficient decât colegii săi. Aceeaşi instituţie a dat bonusuri şi în 2014 şi nici atunci nu a comunicat câţi din aceşti bani au ajuns la conducere şi câţi la angajaţi. Singurul client cu contract ferm pentru care prestează angajaţii SPU este Primăria Curtea de Argeş care a stabilit anul acesta un buget de 1.650.000 lei ce va merge spre firma care se ocupă cu activităţile de curăţenie stradală în oraş. La veniturile ocazionale pot intra şi cele obţinute din serviciile de curăţenie prestate pentru mari magazine sau firme locale.

 

 

Pin It