România, ţara cu cei mai mulţi analfabeţi din Europa!

Cei mai mulţi dintre copii abandonează şcoala din cauza sărăciei, dar şi a lipsei de educaţie a părinţilor care nu înţeleg importanţa şcolii, arată studiile de specialitate. Astfel s-a ajuns ca aproximativ 150.000 români să fie nevoiţi să-şi pună amprenta, pentru că nu ştiu să semneze. Circa 41% dintre elevii români au acasă mai puţin de 10 cărţi şi cam acelaşi procent dintre adolescenţii de 15 ani citesc cu dificultate.
Statisticile prezentate astăzi de Federaţia Naţională a Organizaţiilor Neguvernamentale arată că aproape 100.000 copii de şcoală nu ajung nicio zi în clasă într-un an, iar dacă se adună cei care nu merg la grădiniţă, la liceu sau la şcoala profesională, numărul este de ordinul sutelor de mii.
