Se anunţă reduceri masive ale posturilor din învăţământ!

Reducerea posturilor din învăţământ este prevăzută în proiectul de ordin al ministrului Sorin Mihai Cîmpeanu, alături de o serie de alte modificări masive, care vor fi aplicate din a doua parte a anului şcolar 2014-2015. Ministerul Educaţiei vrea să schimbe metoda de normare a personalului nedidactic din şcoli şi degrevarile directorilor, mai exact, o mare parte dintre angajaţii sistemului de învăţământ îşi vor pierde masiv din indemnizaţii, printre aceştia încadrându-se secretarii, administratorii, îngrijitorii, bucătarii sau contabilii. Potrivit Portalului Învăţământului şi directorii grădiniţelor cu program prelungit vor efectua integral norma didactica, la fel ca educatoarele. În prezent, ei au 2-4 ore/săptămână în alte unităţi de învăţământ. Şi directorii şcolilor cu mai puţin de 300 elevi ar trebui să predea la clasă norma întreaga de 18 ore pe săptămână, faţă de 6-8 ore/săptămână cât au acum. O parte din aceste modificări erau prevăzute să intre în vigoare din luna mai, iar celelalte din septembrie, de la începutul anului şcolar 2015-2016. Anunţarea intenţiei ministrului a stârnit însă un val de nemulţumiri, astfel că pentru moment proiectul a fost retras, urmând să fie supus consultărilor cu toţi cei interesaţi, pentru identificarea soluţiilor de rezolvare care ar putea fi acceptate de majoritatea celor vizaţi.
