Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 17:45

Şi în 2015, la Curtea de Argeş, câinii fără stăpân rămân stăpânii străzilor!

Suma aprobată pentru Protecţia mediului în bugetul municipal din 2015 este de 1.716.000 lei, din care 1.650.000 pentru salubrizarea căilor publice (asigurată de către SPU), 30.000 pentru reparaţii şi 36.000 lei pentru Programul Managementul integrat al deşeurilor menajere în judeţul Argeş. Cele 16,5 miliarde lei vechi alocate SPU pentru salubrizare includ şi întreţinerea adăpostului pentru câinii fără stăpân amenajat la Valea Sasului. În dezbaterea publică a bugetului organizată în 9 februarie, primarul Nicolae Diaconu recunoştea că, deocamdată, nu se poate vorbi despre o extindere a capacităţii adăpostului amintit. Speranţă ar rămâne, dar mai mult teoretică şi numai începând cu al doilea trimestru al anului 2015. Oricum, n-ar sluji prea mult îndeplinirii speranţelor argeşenilor că numărul comunitarilor va scădea, deoarece legea eutanasierii rămâne blocată prin respingerea normelor de aplicare şi ceea ce pot face legal cei de la SPU este numai să trimită hingherii în teren şi să adune câinii din oraş. După ce sunt supuşi procedurilor la adăpost - consult, triere (în urma cărora exemplarele bolnave sau agresive pot fi eutanasiate), deparazitare, castrare, convalescenţă - sunt readuşi în zonele din care au fost ridicaţi. Greu de afirmat că măcar iubitorii de animale pot garanta că un exemplar castrat nu mai muşcă, dar asta e situaţia. În aceste condiţii este clar că străzile municipiului vor fi în continuare în stăpânirea haitelor de câini fără stăpân! Iar vina, evident, nu aparţine aleşilor noştri, ci acelora care fac legile la Bucureşti şi, cel puţin deocamdată, dau mai multe drepturi animalelor decât oamenilor.

 

 

 

 

Pin It