Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 17:43

Bate vânt de pagubă prin transportul în comun: elevii - singurii clienţi fideli

Transportul local are din ce în ce mai puţini călători. În ultima perioadă, argeşenii preferă să meargă cu taxi-ul, pentru că - spun ei - condiţiile sunt mult mai bune, iar timpul de deplasare, mai scurt. Transportatorii au însă mai multe explicaţii pentru acest fenomen şi printre altele spun că principala cauză a scăderii numărului de clienţi este pirateria. 

 

 

"Baza noastră sunt elevii!"

Costul unei călătorii cu maxi-taxi-ul pe raza oraşului a rămas 2 lei şi în acest an, indiferent dacă mergi o staţie sau 10! Însă, şoferii care fac curse spre zonele limitrofe opresc în staţiile din municipiu oferind argeşenilor posibilitatea să călătorească la jumătate de preţ, chiar dacă licenţa de transport le interzice acest lucru. "Maşinile care fac curse în afara municipiului au voie să oprească doar în unele staţii", ne-a declarat Constantin Călin, directorul de la "Translocal", singura asociaţie autorizată pentru desfăşurarea acestei activităţi în Curtea de Argeş. "Maşinile care pleacă din autogară spre Cicăneşti au voie să oprească doar în staţia de lângă Fântâna lui Manole şi în cea de la Ereea, iar transportatorii care au curse spre Muşăteşti, pot opri doar în staţia de la Ivancea. Am făcut de mai mult ori sesizări la poliţie şi la primărie, privitor la încălcarea acestor prevederi, dar problema nu s-a rezolvat. Este o chestiune care trebuie rezolvată cât mai urgent, pentru că în acest moment clienţii noştri de bază sunt elevii. Ce este mai grav este faptul că totul se desfăşoară cu concursul autorităţilor locale, pentru că n-au luat vreo măsură concretă pentru stoparea pirateriei din transportul municipal de călători", a mai spus Constantin Călin. 

 

Poliţia n-a găsit nereguli în trafic

În timp ce transportatorii locali susţin că sunt furaţi pe faţă, reprezentanţii Poliţiei Municipale Curtea de Argeş susţin că n-au găsit nici măcar o neregulă în acest sens. "În luna decembrie 2014, în urma sesizărilor făcute de dl. Constantin Călin, am făcut mai multe verificări în trafic. Nu a fost găsit niciun transportator care să nu-şi desfăşoare activitatea conform licenţei. În caietul de sarcini este stipulat faptul că transportatorul poate opri şi în altă staţie decât cele din graficul prevăzut la solicitarea pasagerilor", ne-au declarat reprezentanţi din cadrul Biroului Rutier de la Poliţia Municipală Curtea de Argeş. 

 

 

Transportul local, activitate pe pierdere

"În anul 2014 n-am făcut profit, dar nici n-am fost pe pierdere, pentru că şoferii au făcut şi curse interurbane. Şi asta deoarece au fost argeşeni care au solicitat închirierea maşinilor pentru excursii sau pelerinaje şi astfel am putut să mai câştigăm nişte bani în plus faţă de estimările iniţiale. În acest moment avem pe traseu 9 microbuze care circulă zilnic, însă costurile pentru întreţinerea lor depăşesc de cele mai multe ori posibilităţile materiale ale firmei", a încheiat Constantin Călin. 

Problema pirateriei din transportul local de persoane este una veche, ca şi activitatea în sine. Mereu au existat reclamaţii şi răspunsul celor cărora le-au fost adresate au fost doar variaţiuni pe tema că totul este în perfectă regulă. Totuşi, transportatorii autorizaţi nu încetează să se plângă de faptul că traseele le sunt piratate. Tentaţia deplasării la jumătate de preţ a fost, este şi se va păstra în mintea oricărui argeşean. Pe de altă parte, lipsa intervenţiei decise a autorităţilor poate pune în pericol transportul local de călători, obligând firma autorizată să se retragă. Dacă nu se doreşte tocmai acest lucru, ar cam fi timpul să se declanşeze controale serioase şi să se aplice legea celor care practică evaziune fiscală prin dumping, nu credeţi...

 

 

 

 

 

Pin It