Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 17:39

SUA îşi linişteşte aliaţii din NATO

Ambasadorul SUA la NATO, Douglas Lute, a transmis un mesaj către statele din prima linie de apărare a Occidentului în faţa recentelor agresiuni declanşate de Rusia prin dezmembrarea Ucrainei, din martie trecut, când statul vecin a pierdut Crimeea. Acesta a reiterat ideea că art. 5 al Tratatului NATO, care prevede că oricare dintre cele 28 state semnatare sunt apărate de toate celelalte în faţa agresiunilor externe, va deveni operativ imediat ce se va constata necesitatea intervenţiei aliaţilor. Lute a făcut trimitere directă la situaţia delicată resimţită de statele din flancul stâng al apărării frontierei est-europene a NATO, începând cu Estonia şi terminând cu Bulgaria şi a explicat că deciziile privind înfiinţarea unor comandamente ale Alianţei Nord-Atlantice pe teritoriile lor este cu rol primordial defensiv, de prevenire a unor eventuale agresiuni. Declaraţiile ambasadorului american au venit în contextul în care discuţiile de la Minsk dintre Vladimir Putin, Angela Merkel, Francois Hollande şi Petro Poroşenko pentru încheierea unui acord de încetare a focului dintre forţele guvernamentale ale Kievului şi separatiştii din est, sprijiniţi de Moscova, păreau să fi intrat în impas, ceea ce ar fi pus pacea Europei în primejdie. Un anunţ de ultimă oră stipula încetarea focului începând cu data de 15 februarie şi retragerea trupelor guvernamentale ucrainene şi ale rebelilor pe liniile ocupate în septembrie 2014. România, stat membru NATO, are deja capacităţi de apărare comune în care colaborează direct cu armata SUA la Kogălniceanu şi Deveselu şi va găzdui şi comandamente NATO, ce vor deveni operaţionale în perioada următoare - după cum s-a anunţat de curând.

 

 

 

Pin It