Se curăţă teii de pe bulevard!
În ultimele zile, de la primele ore ale dimineţii, echipa specializată de angajaţi ai SPGC lucrează de zor la curăţarea teilor de pe Bulevardul Basarabilor. Înarmaţi cu drujbe şi topoare au tăiat toate crengile care, în ultimul an, au crescut prea mult şi reprezentau un pericol pentru pietoni şi maşini. "Pentru că am desfăşurat astfel de acţiuni an de an, acum ne-am uşurat munca şi a crescut şi gradul de siguranţă", a spus directorul Ioan Ghiţă. Cu toate că circulaţia a fost oarecum îngreunată timp de mai multe ore, şoferii au aşteptat răbdători ca "frizerii de arbori" să-şi facă treaba în linişte. Aceasta nu este prima activitate de acest gen, în urmă cu aproximativ două luni de zile s-au curăţat şi plutele de lângă Mănăstirea Argeşului, iar lemnele au fost donate familiilor nevoiaşe din municipiu. Directorul Ioan Ghiţă ne-a informat că sunt ceva probleme cu doi arbori mai mari de pe strada Voievozi care, de asemenea, trebuie toaletaţi de uscături, apoi echipa specializată va interveni oriunde se va simţi nevoia, funcţie de sesizările făcute la primărie de reprezentanţii asociaţiilor de proprietari sau de locatari.
